I recently took a trip to McDonald’s for the first time in years, and I was extremely disappointed. After waiting 45 minutes for a cold meal, my partner and I realized that for the same price, we could have had a much better dinner somewhere else! Isn’t the appeal of fast food supposed to be that it’s quick and affordable?
Well, as we all know, some things just aren’t what they used to be. Redditors have been discussing items that have become surprisingly expensive in recent years, so we’ve gathered some of their thoughts below. Enjoy scrolling through this list that will remind you how out of control inflation has gotten, and keep reading to find a conversation with Laura Turner, aka Thrifty Londoner!
#21

Bras are freaking insane. And they’re not something you can cheap out on. I lost weight recently and had to replace my bras. I wanted to cry.
43points
#22
As a truck driver, I no longer eat any meal out of a truck stop restaurant anymore. A T-bone steak dinner at the Petro cost almost $40 out the door after taxes and a tip. I was able to justify investing in a vacuum sealer, a dometic 12 volt fridge/freezer and a gas one camping stove. All in all my total initial cost to start saving more money has been almost $1k to prep my own food and I'm going to make all of it back after 3 or 4 months if I just cut the restaurants out of my budget entirely. I've also found that brewing your own tea or coffee,and using drink mixes cuts back on costs significantly seeing as a bottle of Gatorade cost like $3.45.
Report
42points
#23

Toilet paper.
spiciestbeans:
Every time I see it’s like 25-30$ for a big pack of tp I question why I’m paying to wipe my own a**.
Report
42points
#26
Freaking oil changes! Wasn’t it like a few years ago they were $20? Now I get coupons for $75 and I’m supposed to act like I’m robbing them.
Report
38points
#27
Cat food.
greenjilly:
Seriously! Within a year, the cat food I get went from $12 to $19. I literally could not believe it. I had to go back and check my receipts because I thought I was going crazy.
Report
36points
#28
Cereal. Literally $9.50 a box with tax. Absolutely ridiculous.
Report
36points
#29
Panera bread. It used to be like $10 for you pick two a few years ago. Now, it's $18. The quality has deteriorated as well.
Report
34points
#30
McDonald’s! I mean it’s cheap compared to other things but now it’s just as expensive as Wendy’s or any other fast food joint. I’m Canadian it’s about $14 after tax for a Big Mac combo at my local McDonalds.
Report
26points



